# R10-11D10-12N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R10-11D10-12N
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r10-11d10-12n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r10-11d10-12n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 65°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 28 ms
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)