# R-CX-1300-300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R-CX-1300-300
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r-cx-1300-300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r-cx-1300-300#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** BNC Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** BNC Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** RG-223 DS
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 4 GHz
- **Length:** 300.0" (7.6m) 25.0'
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω