# R-CX-1001-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R-CX-1001-240
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r-cx-1001-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r-cx-1001-240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Plug, Right Angle
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** RG-400
- **Color:** Tan
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 12.4 GHz
- **Length:** 240.0" (6.1m) 20.0'
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 165°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω