# QYX2A392KTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QYX2A392KTP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qyx2a392ktp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qyx2a392ktp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/36/2145368-493-3481-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.138" (3.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.217" L x 0.110" W (5.50mm x 2.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V