# QYX2A103KTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QYX2A103KTP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qyx2a103ktp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qyx2a103ktp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/57/2145575-493-3422-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.256" L x 0.118" W (6.50mm x 3.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V