# QXT2J473KRP7FR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QXT2J473KRP7FR
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qxt2j473krp7fr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qxt2j473krp7fr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.996" (25.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.787" (20.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.945" L x 0.413" W (24.00mm x 10.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V