# QXT2G104KRPT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QXT2G104KRPT
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qxt2g104krpt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qxt2g104krpt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/55/36/2155360-493-3599-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.811" (20.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.787" (20.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.945" L x 0.366" W (24.00mm x 9.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V