# QXL2B154KTPT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QXL2B154KTPT
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qxl2b154ktpt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qxl2b154ktpt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/89/08/2189085-493-3612-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.496" (12.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.531" L x 0.256" W (13.50mm x 6.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 125V