# QXK2J474KTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QXK2J474KTP
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qxk2j474ktp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qxk2j474ktp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/55/35/2155357-493-3553-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.756" (19.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.004" L x 0.370" W (25.50mm x 9.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V