# QXK2G155KTPTZH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QXK2G155KTPTZH
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qxk2g155ktptzh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qxk2g155ktptzh#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/04/95/2204952-493-3581-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.870" (22.10mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.220" L x 0.484" W (31.00mm x 12.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V