# QXK2G105KTPTZH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QXK2G105KTPTZH
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qxk2g105ktptzh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qxk2g105ktptzh#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/55/35/2155356-493-3580-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.843" (21.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.024" L x 0.453" W (26.00mm x 11.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V