# QXK2E685JTP7FX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QXK2E685JTP7FX
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qxk2e685jtp7fx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qxk2e685jtp7fx#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/50/86/2150866-493-3578-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6.8 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.055" (26.80mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.201" L x 0.500" W (30.50mm x 12.70mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V