# QW450-MB8UM-BP-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QW450-MB8UM-BP-25
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qw450-mb8um-bp-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qw450-mb8um-bp-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 460MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 0dB
- **Height (Max):** 6.000" (152.40mm)