# QW152-MB8M-BP-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QW152-MB8M-BP-25
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qw152-mb8m-bp-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qw152-mb8m-bp-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 157MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 152MHz ~ 162MHz
- **Gain:** 0dB
- **Height (Max):** 18.000" (457.20mm)