# QW030CL1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QW030CL1
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qw030cl1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qw030cl1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 1.75A, 1.75A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)