# QW0182BR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QW0182BR
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qw0182br
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qw0182br#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 182 Ω
- **Size:** 0.094" Dia x 0.256" L (2.40mm x 6.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%