# QVMQF326T33-2.5B-16.366667
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QVMQF326T33-2.5B-16.366667
- **Manufacturer:** Mercury United Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qvmqf326t33-2-5b-16-366667
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qvmqf326t33-2-5b-16-366667#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±8ppm
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 24mA (Typ)
- **Frequency:** 16.366667 MHz
- **Frequency Stability:** ±2.5ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 3.3V