# QTS-025-04-H-D-A-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QTS-025-04-H-D-A-K
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qts-025-04-h-d-a-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qts-025-04-h-d-a-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
- **Height Above Board:** 0.600" (15.24mm)
- **Mated Stacking Heights:** 16mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)