# QTS-025-02-L-D-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QTS-025-02-L-D-A
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qts-025-02-l-d-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qts-025-02-l-d-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/63/22/5563221-SAM9118-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane)
- **Height Above Board:** 0.286" (7.26mm)
- **Mated Stacking Heights:** 8mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)