# QTH-020-02-L-D-DP-A-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QTH-020-02-L-D-DP-A-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qth-020-02-l-d-dp-a-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qth-020-02-l-d-dp-a-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/62/48/5562482-SAM11620-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Differential Pair Array, Male
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane)
- **Height Above Board:** 0.286" (7.26mm)
- **Mated Stacking Heights:** 8mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)