# QT532G-27.000MDDV-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT532G-27.000MDDV-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt532g-27-000mddv-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt532g-27-000mddv-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.053" (1.35mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)