# QT49S-7.392MCFK-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT49S-7.392MCFK-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt49s-7-392mcfk-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt49s-7-392mcfk-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 7.392 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Frequency Tolerance:** ±100ppm
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)