# QT49S-48.000MAAJ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT49S-48.000MAAJ-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt49s-48-000maaj-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt49s-48-000maaj-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 48 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** 3rd Overtone
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)