# QT49S-10.000MAGI-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT49S-10.000MAGI-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt49s-10-000magi-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt49s-10-000magi-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)