# QT3C-32.768KDWF-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT3C-32.768KDWF-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt3c-32-768kdwf-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt3c-32-768kdwf-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)