# QT325S-27.000MEIK-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT325S-27.000MEIK-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt325s-27-000meik-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt325s-27-000meik-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)