# QT325G-40.000MAGJ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT325G-40.000MAGJ-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt325g-40-000magj-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt325g-40-000magj-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)