# QT2C-32.768KBZA-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT2C-32.768KBZA-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt2c-32-768kbza-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt2c-32-768kbza-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±50ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 4pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)