# QT216S-50.000M-HTM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT216S-50.000M-HTM
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt216s-50-000m-htm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt216s-50-000m-htm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 50 MHz
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)