# QT216S-48.000M-ITV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT216S-48.000M-ITV
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt216s-48-000m-itv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt216s-48-000m-itv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 48 MHz
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)