# QT216S-40.000MAHC-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT216S-40.000MAHC-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt216s-40-000mahc-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt216s-40-000mahc-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)