# QT216G-26.000MEEC-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT216G-26.000MEEC-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt216g-26-000meec-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt216g-26-000meec-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.081" L x 0.065" W (2.05mm x 1.65mm)