# QT20.241-C1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT20.241-C1
- **Manufacturer:** PULS, LP
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt20-241-c1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt20-241-c1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 323 ~ 552 VAC (3 Phase)
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** ABS, CSA, DNV GL, EAC, EN, IEC, SEMI, UL
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 94.8%
- **Features:** Adjustable Output, Conformal Coating, Load Sharing, PFC
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 480W
- **Size:** 5.00" L x 2.56" W x 4.88" H (127.0mm x 65.0mm x 124.0mm)
- **Standard Number:** Class I Div 2; F47; 508; 50155; 60950-1; 61010-2-201
- **Voltage:** 500 V