# QT161S-24.000MDDE-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QT161S-24.000MDDE-T
- **Manufacturer:** QST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qt161s-24-000mdde-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qt161s-24-000mdde-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)