# QSS-025-01-L-D-RA-LC-LS1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSS-025-01-L-D-RA-LC-LS1
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qss-025-01-l-d-ra-lc-ls1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qss-025-01-l-d-ra-lc-ls1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Socket, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Lock, Ground Bus (Plane), Mating Flange
- **Height Above Board:** 0.328" (8.33mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)