# QSH-020-01-L-D-DP-RA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSH-020-01-L-D-DP-RA
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qsh-020-01-l-d-dp-ra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qsh-020-01-l-d-dp-ra#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Differential Pair Array, Female
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Ground Bus (Plane)
- **Height Above Board:** 0.333" (8.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)