# QSH-020-01-F-D-DP-A-K-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSH-020-01-F-D-DP-A-K-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qsh-020-01-f-d-dp-a-k-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qsh-020-01-f-d-dp-a-k-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/61/66/5561664-SAM10647-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Differential Pair Array, Female
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
- **Height Above Board:** 0.128" (3.25mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)