# QSEC150-75/36-01-QB40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSEC150-75/36-01-QB40
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Boots, Caps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qsec150-75-36-01-qb40
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qsec150-75-36-01-qb40#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Adhesive Coating, UV Resistant
- **Large Diameter Recovered:** 1.417" (35.99mm)
- **Large Diameter Supplied:** 2.953" (75.00mm)
- **Total Length Recovered:** 4.724" (120.00mm)