# QSEC140-55/26-01-QB50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSEC140-55/26-01-QB50
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Boots, Caps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qsec140-55-26-01-qb50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qsec140-55-26-01-qb50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Adhesive Coating, UV Resistant
- **Large Diameter Recovered:** 1.024" (26.00mm)
- **Large Diameter Supplied:** 2.165" (55.00mm)
- **Total Length Recovered:** 4.055" (103.00mm)