# QSE-014-01-S-D-DP-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSE-014-01-S-D-DP-A
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qse-014-01-s-d-dp-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qse-014-01-s-d-dp-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Differential Pair Array, Female
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane)
- **Height Above Board:** 0.128" (3.25mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 28
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.031" (0.80mm)