# QSB40024S28P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSB40024S28P
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qsb40024s28p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qsb40024s28p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/53/12105353-1470-4179-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 14.3A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 400 W
- **Size:** 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
- **Supplier Device Package:** Full Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V