# QSB15048S15N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSB15048S15N
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qsb15048s15n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qsb15048s15n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/42/12104248-1470-4169-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V