# QSB10024S12N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QSB10024S12N
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qsb10024s12n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qsb10024s12n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 8.3A
- **Efficiency:** 86.5%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
- **Supplier Device Package:** Quarter Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V