# QS8J12TCR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QS8J12TCR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qs8j12tcr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qs8j12tcr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/QS/8M/51/QS8M51DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 P-Channel (Dual)
- **Current:** 4.5A
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 12V
- **FET Feature:** Logic Level Gate, 1.5V Drive
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 40nC @ 4.5V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 4200pF @ 6V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 550mW
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 29mOhm @ 4.5A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** TSMT8
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1V @ 1mA