# QS83XXR24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QS83XXR24
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qs83xxr24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qs83xxr24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/97/41/11974195-679-3401-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Color:** Red
- **Lens Size:** 10.00mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 25mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.315" (8.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 30°
- **Voltage:** 24V