# QRW010A0B641-BH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QRW010A0B641-BH
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qrw010a0b641-bh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qrw010a0b641-bh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 120 W
- **Size:** 2.29" L x 1.46" W x 0.37" H (58.2mm x 37.1mm x 9.4mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V