# QRW010A0B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QRW010A0B
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qrw010a0b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qrw010a0b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/19/20/12192016-QRW010A0B-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 120 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V