# QPWF-200-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPWF-200-48
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qpwf-200-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qpwf-200-48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 4.2 A
- **Efficiency:** 88.5%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W
- **Size:** 7.83" L x 3.90" W x 1.97" H (199.0mm x 99.0mm x 50.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV