# QPW050A0F641-HZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPW050A0F641-HZ
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qpw050a0f641-hz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qpw050a0f641-hz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 50A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 165 W
- **Size:** 2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.6mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V