# QPS3150N013N25W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPS3150N013N25W
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qps3150n013n25w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qps3150n013n25w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 13A
- **Efficiency:** 93.5%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 195 W
- **Size:** 2.29" L x 1.46" W x 0.40" H (58.2mm x 37.1mm x 10.1mm)
- **Supplier Device Package:** Quarter Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V